چطور تنفس صحیح داشته باشیم؟

Rate this post

اهمیت تنفس صحیح:

بیشتر افراد، سطحی و به سرعت نفس می کشند، اما حالت درست و تنفس صحیح،  آرام و طولانی است. این نوع تنفس برای سلامت عمومی بدن انسان مناسب است. حتی استرس و اضطراب را نیز کنترل می کند. تنفس عمیق و طولانی عصبانیت را از بین می‌برد.پزشکان و خبرگان امر نیز برای کنترل خشم و اضطراب تنفس عمیق و طولانی را توصیه می‌کنند زیرا تنفس عمیق سیگنال هایی به مغز می فرستد که سبب آرام شدن مغز می شود.
تنفس صحیح برای داشتن یک صدای خوب و پرقدرت نیز لازم و ضروری است. یکی از لازمه‌های داشتن سخنرانی خوب و جذاب یادگیری تنفس صحیح و عمیق است. اغلب ما به درستی تنفس نمی‌کنیم، شاید در درجه اول عجیب به نظر برسد و با خودتان بگویید تنفس که ارادی نیست و ناخودآگاه نفس می‌کشیم. درست است که ناخودآگاه و غیر ارادی نفس می‌کشیم اما اگر به تنفس بچه ها توجه کنید همگی موقع نفس کشیدن شکم شان به طرف باالا و پایین حرکت می‌کند. حال به تنفس خودتان توجه کنید ببینید هنگام نفس کشیدن شکم تان حرکت می‌کند یا شانه‌های تان؟ اغلب می‌بینید که شانه‌ها بالا و پایین می‌روند و این یعنی تنفس نادرست.

شاید عجیب به نظر برسد اما تاکنون کتاب های بی شماری در مورد نحوه درست نفس کشیدن چاپ شده است چرا که دانستن و به‌کارگیری تکنیک درست نفس کشیدن برای ورزشکاران، کارشناسان یوگا، خوانندگان، گویندگان و حتی افرادی که به بیماری آسم مبتلا هستند، کاملاً ضروری است.

تنفس عمیق یکی از مواردی است که برای داشتن صدایی رسا و پرقدرت نیاز داریم. منظور از تنفس عمیق این هست که تنفس از عمق بدن و شکم صورت بگیرد. 

 

نحوه تنفس صحیح در حالت درازکش

چگونه تنفس صحیح و عمیق داشته باشیم؟

تنفس شامل  وارد کردن هوا در هنگام دم به ریه ها و خارج کردن آن، هنگام بازدم می باشد. در هنگام تنفس، هوا را از طریق بینی وارد ریه ها می‌کنیم. هوا به سمت نای و در نهایت به سمت نایچه‌ها در ششهامی رود و درنهایت خون، اکسیژن را به تمامی نقاط بدن انتقال می‌دهد.
در هنگام بازدم، ریه ها منقبض شده و هوا از ریه‌ها خارج می شود. باید توجه داشت که هوا را به تدریج و به آرامی از دهان خارج شود.
بدن برای فعالیت و سوخت وساز به اکسیژن نیاز دارد و بیشترین مقدار اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق تنفس تامین می‌کند.

نحوه تمرین تنفس صحیح:

برای  تنفس عمیق، راحت بنشینید یا دراز بکشید، بعد یک دست خود را روی قفسه سینه خود قرار داده و دست دیگر را روی شکم خود (پایین قفسه سینه) قرار دهید. به آرامی با بینی تان  شروع به نفس کشیدن کنید نباید سینه حرکت کند. تا جایی نفس بکشید که احساس کنید شکم شما در حال بالا آمدن است. توجه داشته باشید که قفسه سینه شما ثابت مانده و به بالاحرکت نکند. زمانی که شکم شما پر از هوا شده است شروع به خارج کردن هوا از ریه ها کنید این کار باید به آرامی و از طریق دهان صورت بگیرد. این کار با به حرکت درآوردن دیافراگم انجام می‌شود.
دیافراگم عضله ای گنبدی شکل و بزرگ در میان ریه هاست.هنگامی که شما به دیافراگم خود اجازه ی انبساط و انقباض می دهید، راحت تر و مفیدتر تنفس خواهیدکرد.
شما با انجام این تمرینات خسته خواهید شد ولی اگر برانجام این تمرین مداومت داشته باشید در خواهید یافت که عضلات نیرومند دیافراگم باعث افزایش اکسیژن ورودی و انرژی می شوند و به نتایج خوبی دست خواهی یافت.
هنگامی که از دیافراگم نفس می کشید،به قلب تان نیز فشار کمتری وارد می‌شود.علاوه براین تنفس از طریق دیافراگم باعث بهتر شدن وضعیت قفسه سینه ، گردن و کتف های شما خواهد شد. ومهتر از همه قدرت، برد صدای شما زیاد شده و صدایی رسا خواهی داشت.
روزی پنج تا ده دقیقه تنفس عمیق را انجام دهید.
چگونگی تنفس عمیق در حالت نشسته

با تنفس صحیح سلامتی خود را حفظ کنید.

تنفس صحیح و عمیق علاوه بر داشتن صدای خوب به سلامتی نیز کمک بسزایی می‌کند و برای آن فواید زیادی را شمرده اند، از جمله:

  • کنترل استرس و اضطراب: پژوهشگران علوم پزشکی، تنفس صحیح و عمیق را موثرترین راه کار برای کاهش استرس می‌دانند.
  • دفع سموم از بدن: دی اکسید کربن سمی است که در فرایند متابولیسم بدن باید به طور منظم از بدن خارج شود و این تنها با تنفس صحیح و عمیق امکان پذیر است. تجمع سموم در بدن مشکلات زیادی مثل  التهاب، خستگی، اضافه وزن، تحلیل عضلانی و فشار خون بالا را به وجود می‌آورد. انسان باید طی روز حداقل ۲ تا ۳ بار به مدت ۱۰ دقیقه تنفس صحیح و عمیق داشته باشد تا سموم به طور کامل از بدن خارج شوند.
  • کاهش درد: معمولا هنگام درد شدید نفسمان را حبس می کنیم الته باید بدانیم که این مکانیسم طبیعی مغز است. با این حال اگر موقع دردهای مزمن ناشی از آرتریت و… تنفس عمیق داشته باشید، باعث ترشح اندورفین بیشترو در نتیجه کاهش درد خواهد شد چون نقش مسکن طبیعی را دارد.
  • سلامت ریه‌ها: تنفس صحیح و عمیق باعث بهبود عملکرد ریه ها و جلوگیری از ذات الریه و دیگر عوارض بعد از عمل‌های جراحی می شود.تنفس صحیح و  عمیق باعث اکسیژن رسانی بهتر به بدن می‌شود
  • کاهش وزن: همان طور که گفتیم، تنفس صحیح و عمیق باعث اکسیژن رسانی بیشتر و بهتر به بدن می‌شود و این به چربی سوزی بیشتر وبهتر کمک می کند.در نتیجه باعث کاهش وزن می‌شود.
  • کاهش فشارخون: طبق نظریه‌های پزشکی تنفس عمیق فشار خون را کاهش می‌دهد. تنفس عمیق با تقویت و فعال سازی سیستم پاراسمپاتیک، ابتدا باعث آرامش شده بعد از آن با کمک به تجزیه نمک، دفع آن را راحت تر می کند. در نتیجه فشار خون کاهش می‌یابد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.