یخ شکنی در سخنرانی

Rate this post

یخ شکنی در سخنرانی چیست؟

یخ شکنی در سخنرانی یکی از تکنیک‌های حرفه‌ای سخنرانی است. علاوه بر سخنرانی در آموزش نیز استفاده می‌شود، هرچند که سخنرانی هم برای مخاطبانش آموزش به همراه دارد. ابتدای هر محفلی معمولاً جو سنگین و بسیار رسمی است و حضار در مقابل هم گارد دارند. مگر این‌که فضا دوستانه باشد. معمولا در سخنرانی‌ها اگر مخاطبان افراد بالغ باشند یخ‌شکنی اهمیت بیشتری دارد و مشکل‌تر خواهد بود، چرا که مشغله فکری و درگیری‌های بیرونی آن‌ها بیشتر است. مسلماً ابتدای کلاس هنوز از افکار و مشغله‌های ذهنی خودشان دور نشده‌اند. پس باید سخنران به هوش باشد که کاری انجام دهد تا مخاطب با حداکثر توجه به سخنان سخنران گوش دهد. 

زمانی که فضای جلسه، کلاس و هر محیط آموزشی این‌گونه سنگین باشد، برقراری ارتباط سخنران یا مدرس با مخاطبان مشکل خواهد بود. اینجاست که نقش یخ‌شکنی بسیار پررنگ می‌شود. که می‌تواند همراه با  فعالیت جسمانی باشد. به هر حال باید سخنران بتواند یخ شرکت کنندگان را آب کرده و کاری کند که آن‌ها احساس راحتی و آرامش در فضای سخنرانی و آموزش داشته باشند.

 

یخ شکنی چیست؟

چرا یخ شکنی می‌کنیم؟

بهترین شروع سخنرانی می‌تواند یک یخ‌شکنی عالی باشد. یخ شکنی اگر به درستی انجام شود باعث می‌شود که مخاطبان برای گوش دادن به سخنان سخنران آماده شوند. سخنران برای طراحی یک یخ‌شکنی عالی باید شناخت درستی از مخاطب خودش داشته باشد تا بتواند به خوبی از عهده آن برآید. علاوه بر آن باید به موقعیت خودش و فضایی که در آن قرار دارد توجه کند. یخ‌شکنی مناسب سبب بهبود مهارت ارتباطی، تیم‌سازی و همکاری موثر خواهد شد. همچنین از دیگر مزایای یخ‌شکنی می‌توان پرورش تفکر خلاق را نام برد.  

یخ‌شکنی می‌تواند مخاطبان را به شور و شوق آورد و انرژی آن‌ها را بالا ببرد. در این صورت محیط سخنرانی و آموزش برای آن‌ها خسته‌کننده نشده و حتی سرگرم کننده خواهد بود. احساس راحتی و صمیمیت پیدا می‌کنند. 

می‌توان گفت که یخ‌شکنی به فرآیند یادگیری و به خاطر سپاری کمک موثری می‌کند. 

 

 

 

فعالیت یخ شکنی

 

چند نمونه یخ‌شکنی

داستان‌گویی

تعریف کردن داستان می‌تواند یکی از قدرتمندترین یخ‌شکنی‌ها باشد و چه بهتر که داستان طنز باشد. و باید مناسب مخاطبان و موضوع سخنرانی انتخاب شود. سخنران باید به خوبی از تکنیک درست داستان گویی آگاه باشد.

پرسش سوالاتی طنز از مخاطبان

پرسیدن سوالاتی طنز با رعایت شئونات می‌تواند راه دیگری برای شکستن یخ‌های مخاطب باشد. برای مثال این‌که مخاطبان از همدیگر در گروه‌های چند نفری سوال کنند که اگر قرار بود یک سبزی آفریده شود، دوست داشت چه سبزی باشد؟ چرا؟

فعالیت بدنی

انجام فعالیت بدنی مثل نرمش می‌تواند یک یخ‌شکنی خوب باشد و نشاط و سرزندگی را برای مخاطبان به همراه آورد البته نباید زمان آن طولانی باشد و یا نباید نرمش‌هایی سنگین و تخصصی داد. چند حرکت ساده ورزشی و به مدت حداکثر پنج دقیقه کافیست.

 

شوخی کردن و طنز

البته این شوخی بهتر است با خودتان صورت گیرد مثلاً شوخی با لهجه‌تان و یا یکی دیگر از ویژگی‌هایتان و توجه داشته باشید که شوخی زننده‌ای نکنید تا حرمت خود را نزد مخاطب از دست ندهید. همچنین می‌توانید با یکی از حضار شوخی کنید البته کسی که از قبل با او آشنایی دارید. با خصوصیات او آشنا هستید و می‌دانید که ناراحت و دلگیر نمی‌شود باز هم باید حواستان جمع باشد که زیاده‌روی نکنید.

 

انجام بازی های گروهی

یکی دیگر از پرشورترین یخ شکنی‌ها در سخنرانی‌ها و کارگاه‌ها بازی‌های گروهی است که طرفداران زیادی دارد. یازی باید هدفمند و همسو با موضوع سخنرانی باشد تا وسیله‌ای باشد برای آموزش و یادگیری. برای انجام یازی می‌توان مخاطبان را به گروه‌هایی با تعداد مناسب تقسیم کرد. بازی می‌تواند همراه با تحرک بدنی باشد و یا ذهنی و فکری.

 

 

 

بازی های یخ شکنی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.