چطور متن سخنرانی بنویسیم؟

3 (60%) 6 votes

نوشتن متن سخنرانی یکی از مراحل مهم آمادگی برای داشتن یک سخنرانی حرفه‌ای است. البته نوشتن متن سخنرانی به این معنی نیست که هنگام سخنرانی روخوانی کنیم. بلکه به شیوه‌های متفاوت باید آن را به‌‌خاطر بسپاریم. برای نوشتن متن سخنرانی باید نکات زیادی را در نظر داشت. قبل از اقدام به نوشتن متن سخنرانی باید ساختار سخنرانی را مشخص کرد. سپس با توجه به ساختار سخنرانی نوشتن متن سخنرانی متفاوت خواهد بود. اما در کل می‌توان یکسری موارد کلی را در نظر گرفت. البته ابتدای امر باید مطالعه بسیار خوب و جامعی در رابطه با موضوع سخنرانی داشته‌باشیم. مخاطبان را به‌خوبی شناسایی کرده‌باشیم. بعد از آن با توجه به نکات زیر و ساختار موردنظر متن سخنرانی‌مان را آماده کنیم:

قبل از هر مسئله‌ای باید توجه داشته‌باشیم که بهتر است متن سخنرانی را خودمان بنویسیم. تا برای ما ملموس‌تر و قابل فهم‌تر باشد.

 

نوشتن متن سخنرانی

پیام اصلی سخنرانی‌مان را مشخص کنیم

 بهتر است هسته سخنرانی و پیام اصلی آن را مشخص‌کنیم تا متن سخنرانی حول و محور آن نوشته‌شود. و این پیام باید واضح و مشخص باشد. تا بدانیم چه مقدار از مطالبی که گردآوری کرده‌ایم اضافی است و چه چیزهایی را باید بگوییم. و با توجه به آن مابقی ساختار سخنرانی را مشخص کنیم.

زیر موضوع‌ها را مشخص کنید

با توجه به پیام اصلی سخنرانی می‌توانیم زیر موضوع‌ها را مشخص کنیم و ابتدا زیر موضوع‌ها را درشت‌تر یا با فونتی متفاوت بنویسیم بعد با توجه به آنها مطالب جمع آوری شده را دسته‌بندی کنیم. حواس مان باشد که تعداد زیر موضوع‌ها نباید زیاد شود. باید زمان سخنرانی را نیز در نظر داشته‌باشیم.

متن سخنرانی را به زبان گفتاری بنویسیم

متن سخنرانی باید به زبان عامیانه و گفتاری نوشته‌شود. همانطور که حرف می‌زنیم بنویسیم. چون قرار نیست برای مردم دیکته کنیم بلکه باید صحبت‌های مان قابل فهم و آشنا و صمیمانه باشد.

ساده نویسی کنیم و از اصطلاحات تخصصی و فنی تا حد امکان استفاده نکنیم، مگر در مواردی که سخنرانی علمی و درجمع متخصصین مربوطه باشد. در این صورت نیز نباید بیش از حد از اصطلاحات تخصصی استفاده شود.

زیبا و خوانا بنویسیم

خوش خط و خوانا بنویسیم، البته بهتر است که تایپی و با فونتی خوانا و درشت باشد. تا هنگام خواندن با مشکل مواجه نشویم و بدانیم که چه چیزی نوشته‌ایم. فاصله خطوط از هم نباید کم باشد.

بهتر است نکات و مواردی که قابل تامل هستند و قرار است روی آنها تاکید شود را متمایز از کل متن بنویسیم.

 

نحوه نوشتن متن سخنرانی

متن سخنرانی را بازخوانی و بازنویسی کنیم

هنگام نوشتن متن سخنرانی خودمان را جای مخاطب قرار دهیم و یکبار آن را برای خودمان بخوانیم تا متوجه شویم که آیا قابل فهمم و دلنشین است یا خیر؟ آیا مطالب و نوع بیان شما را جذب خواهد کرد؟ می‌توانید آن را برای چندنفر بخوانید و از نطرات شان آگاه شوید.

متن سخنرانی باید چندین بار بازنویسی شود تا بهترین و کامل ترین مطالب در آن آورده شود. از آوردن مطالب تکراری و کم اهمیت خودداری کنیم.

متن سخنرانی منسجم باشد

در نهایت توجه داشته باشیم که متن سخنرانی ما از انسجام برخوردار باشد. پراکنده گویی نکرده‌باشیم. از محور اصلی سخنرانی دور نشویم. پیام و مفهوم اصلی مورد نظر به مخاطبان منتقل شده‌باشد. در پایان می‌توان دوباره پیام اصلی را تکرار کرد. همچنین باید خلاصه‌ای از سخنرانی بیان‌شود تا نکات اصلی برای مخاطبان تاکید شده‌باشد.

همواره صداقت  داشته باشید

به نظر من مهم ترین نکته در هر سخنرانی این است که به یاد داشته‌باشیم همواره باید در گفتار و رفتارمان صداقت داشته‌باشیم تا بیشترین تاثیر را روی مخاطبان داشته‌باشیم. باید به گفته های‌مان باور داشته‌باشیم. چیزی را خودمان هم قبول نداریم برای مخاطبان بازگو نکنیم.  

مطالب سخنرانی مستند باشند 

مراقب باشیم مطالبی را که در سخنرانی بیان می‌کنیم صرفا تجربه شخصی‌مان نباشد بلکه باید پایه علمی داشته‌باشد و مستند باشد. شاید تجربه موفق ما نسخه مناسبی برای دیگران نباشد. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.